چه کنم و چیکار کنم، جملات آشنایی واسه همه ما هستن. این دوستان، در تموم صحنهای بحرانی و پرتنش زندگی ما حضور دارن. مهارت حل مسئله و روبرو شدن با این «چه کنم »ها، یکی از اساسی ترین مهارتای لازم، واسه عبور از مسائل و بحرانای زندگیه. واسه مشکلات مهم نیس که شما مدیری با هزار و یک مشغله هستین یا کودکی کوچیک در حال بازی، اونا در شکلا و اندازه های متفاوت به شما سر میزنن. در این مقاله می خواهیم به سؤال «چیجوری مشکلات رو حل کنیم» جواب بدیم.

۱. مشکل رو به درستی شناسایی کنین

شک نداشته باشین همه ما دوست داریم بدونیم که چیجوری مشکلات رو حل کنیم. مشکلات در صورتای جور واجور بر ما عارض می شن. بعضی وقتا زمان زیادی واسه حل اونا نیازه و بعضی وقتا هم به سرعت قابل حل و رفع و مراجعه هستن. ما در زندگی با مشکلات مختلفی روبه رو هستیم: دعواهای حقوقی، مشکلات تربیت فرزندان، مسائل کاری و مربوط به شغل و… . بعضی وقتا هم این مشکلات نیازمند اقدامات فوری و تصمیم گیریای سریع هستن. بسته به اینکه در چه موقعیتی قرار داریم و تجارب و تواناییامون چیجوریه، رویارویی با مشکلات هم بسیار گسترده و متفاوت هستش. بنا به موقعیت، تجربه، علم و نگاه های مختلفی که داریم، روشای متفاوتی واسه حل مسائل مون هست. پیش از دست به کار شدن واسه هر مسئله ای، باید مشکل به وجود اومده رو به دقت شناسایی کنیم.

۲. منطقی نتیجه گیری کنین

چیجوری مشکلات رو حل کنیم آموزشی

واسه حل مشکلات باید بتونیم تصویر مناسبی از شرایط پیدا کنیم. این کار با استفاده از منطق و نتیجه گیری مناسب بسیار ساده می شه. در قدم اول باید مسئله رو تعریف کنیم و بعد نقشه ای از شرایط موجود و مشکلات خود طراحی کنیم. در قدم بعد نقشه رو اجرا و عملی کنیم و بعد نتایج اونو آزمایش کنیم. بعضی وقتا راه حلای مختلفی به ذهن مون می رسه. در اینجور شرایطی باید با سبک -سنگین کردن هر یک از اونا، سعی کنیم بهترین گزینه رو انتخاب کنیم. مثلا فرض کنین ماشین تون خراب شده و کسی هم واسه کمک به شما در اون دور نیس. شما هیچ تجربه ای از تعمیر خودرو ندارین و اونو تازه خریده اید. اگه خودرو درست نشه، به موقع به سر کار نمی رسید و نتایج ناجوری در انتظارتان هستش. هزار و یک مشکل به ذهن تون جمله میاره و نگرانی تون رو بیشتر و بیشتر می کنه. یادتون باشه در این وضعیت تنها باید به مشکل اصلی بدین و تنها بر حل اون تمرکز کنین. در قدم بعدی سعی کنین راه حلای بهینه و مناسب رو پیدا کنین و تک تک اونا رو بررسی کنین. یکی از راه های به درد بخور واسه این قسمت از حل مسئله، تقسیم اون به اجزای کوچیک تره. مشکل رو جدا سازی کنین تا راحت تر به راه حل برسین. بعد اقدام کنین. در مثال خودرو پس از اینکه احتمالات خود رو در مورد خرابی بررسی کردین و به نتیجه رسیدید، سعی کنین قوی و پرقدرت دست به کار شید. اگه راه حلی به درد بخور واقع نشد، سراغ بعدی برید. اگه در مورد خودرو چیزی نمی دونین و هیچ گونه اطلاعاتی در اون مورد ندارین، نقشه حل مسئله واسه شما متفاوت هستش. در این صورت باید سعی کنین راهی واسه کمک گرفتن پیدا کنین و بدون اینکه هول شید یا اضطراب به جون تون بیفته، راه حلا رو بررسی کنین. ذهن تون رو خلوت کنین، بدونین که به احتمال زاد نمی تونین به موقع سر کار حاضر بشین. پس بیهوده حرص نخورید و حواس خود رو واسه حل مشکل فعلی جمع کنین. وقتی گزینه های جور واجور واسه حل مشکل به ذهن تون می رسه، سریع اونو آزمایش کنین و اگه دیدید عملی و به درد بخور نیس، مکث و دست دست رو کنار بذارین. خیلی سریع بقیه گزینه ها رو امتحان کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری مصاحبه کاری موفق داشته باشیم؟

۳. از تکنیک طوفان فکری استفاده کنین

اگه وقت یا اطلاعات کافی واسه حل مسئله ندارین، می تونین از روش طوفان فکری کمک بگیرین. یعنی با بقیه صحبت کرده و از مهارت ها و تجارب شون استفاده کنین. هر چه این افراد در مورد مسئله مورد نظر شما داناتر و ماهرتر باشن، بیشتر می تونن به شما در حل مسئله کمک کنن. طوفان فکری تکنیکی خلاقانهه که با جمع آوری فهرستی از ایده ها و دیدگاه هایی که به وسیله افراد جور واجور تولید می شن، واسه رسیدن به یک جمع بندی در مورد مسئله سعی می شه. مهم ترین بحث در حل هر مشکلی، تعریف دقیق و بیان شفاف اینه. در این روش بعد از تعریف مسأله، نظرات تموم افراد شنیده می شه و فارغ از اینکه کیفیت هر نظر و ایده چیجوریه، بهش بها داده می شه. در این صورت همه واسه بیان نظرات خود فعال می شن. بدون احساس ترس از محدود کردن، هرکی صحبت می کنه و در حد توان خود به حل مشکل کمک نشون میده. به زبون خودمونی، وقتی همه عقل هاشون رو روی هم می ذارن، نتیجه یقینا بهتر میشه. بیان مسئله، طراحی نقشه، اقدام و آزمایش از قدمای اصلی حل هر مشکل هستن.

۴. تحقیق و جست وجو کنین

رویکر ده های مختلفی واسه حل مشکلات هست. یکی از بهترین رویکردهای حل مسئله، تحقیق و جست وجو درباره اینه. تحقیق می تونه کمک گرفتن از مشاوران و کارشناسان حرفه ای باشه یا یک جست وجوی ساده در اینترنت و… . هر چه بیشتر درباره مشکل بدونیم، حل کردن اون ساده تر هستش. بعضی وقتا بی اطلاعی از مسائل و نداشتن علم کافی، باعث بزرگ شدن مشکل و افزایش نگرانی می شه. همیشه می پرسیم چیجوری مشکلات رو حل کنیم، در حالی که اگه کمی بیشتر دربار ه ی مشکلات مون اطلاعات کسب کنیم، شاید بدون اضطراب و سختی مشکل خیلی راحت رفع شه.

۵. همت داشته باشین

چیجوری مشکلات رو حل کنیم آموزشی

سعی کنین و خسته نشید. اگه هزار راه حل رو امتحان کردین و نتیجه نگرفتید، ناامید نشید و راه حل هزار و یکم رو هم امتحان کنین. سعی هیچ وقت بی نتیجه و بی جواب نمی موند. دست از کار نکشید و بدونین سعی با چاشنی صبر، یکی از زیباترین ترکیب هاییه که بشر بهش معنا می بخشه. در برخورد با هر مشکلی به جای اینکه کاسه ی «چه کنم چه کنم» به دست بگیریم، شجاعانه باید به دل مشکلات حمله کنیم و مطمئن باشیم که آخرش می تونیم مشکلات مون رو حل کنیم.

یادمون نرود هر دردی، دوایی داره و در این دنیا هیچی همیشگی نیس. پس بیهوده غم نخوریم و با سعی، تحمل، صبر و علم واسه حل مسائل مون قدم برداریم. وقتی بدونیم چیجوری مشکلات رو حل کنیم، آتیش فشان جوشان خواستن، در وجود ما فوران می کنه و هیچ مشکلی قدرت مقابله با ما رو نداره.

منبع : wikihow

دسته‌ها: آموزشی