میدونید چه جوری میشه با کمه کمِ هزینه بوقلمونِ شکم پرِ خوشمزه درست کرد؟ در زمین فوتبال یک تکل فوق العاده زد؟ واسه اقامت در کشورهای خارجی کم ترین هزینه رو پرداخت؟

اگه تا به حال دستور طبخِ یک غذا یا یک دستورالعمل فعالیت خونگی نوشته باشین، ساختار اساسیِ نوشتن یک مقاله راهنما رو متوجه شدین. مقاله راهنما زنجیروار نوشته می شه یعنی مثلا می گه اول این کار رو بکنین، بعد به سراغ اون کار برید. اصلی ترین سؤالی که نویسنده هنگام نوشتن اینجور مقالاتی از خود می پرسد اینه که “ بعد چه اتفاقی میفته؟” اما اگه تازه دارین شروع به نوشتنِ مقاله می کنین، باید از خودتون بپرسید واسه شروعِ مقاله چی در نظر دارین و بعد بارها به این سؤال جواب بدین. اما پیش از اون، باید یک پیش نویس از مقاله واسه خودتون آماده کنین. اینجا می بینیم که چیجوری مقاله بنویسیم.

قدم ۱: موضوع مقاله رو مشخص کنین

چیجوری مقاله بنویسیم؛ ارائه نکاتی کاربردی در مقاله نویسی آموزشی

واسه اینکه ببینین که چیجوری مقاله بنویسیم، اول موضوعی رو انتخاب کنین که بهش علاقه دارین و می تونین واسه کمه کم یک الی دو هفته بر اون تمرکز کنین. اگه موضوع بزرگی رو در نظر دارین، اونو کوچیک تر کنین. مثلا به جای نوشتن مقاله ای درباره چگونگی دکوراسیون خونه، موضوع خود رو به چگونگی دکوراسیون خونه به سبک سنتی و با کم ترین هزینه تغییر بدین. هر چقدر موضوع مقاله جزئی تر باشه، راحت تر میشه همه جنبه های اون موضوع رو پوشش داد.

بعد شروع به نوشتن یک پیش نویس ساده کنین و هر چه به ذهن تون می رسه رو بنویسین. به خودتون سخت نگیرید و از بررسی کار خود پرهیز کنین و فقط به لذت به اشتراک گذاشتن دانسته های خود فکر کنین. وقتی کارتون تموم می شه، استخوان بندی مقاله شما آماده شده. بعد واسه یه مدت نوشته خود رو کنار بذارین.

قدم ۲: به نیازای مخاطب خود اشاره کنین

چیجوری مقاله بنویسیم؛ ارائه نکاتی کاربردی در مقاله نویسی آموزشی

واسه اینکه ببینین چیجوری مقاله بنویسیم، باید بگم توجه به احتیاج مخاطب رو فراموش نکنین. حالا دوباره به سراغ مقاله تون برید. دید خود رو تغییر بدین و تصور کنین که خواننده ی مقاله هستین. ۳ کلمه واسه توضیح مخاطبِ هدف خود انتخاب کنین (مثلا حرفه ایا، مردها مجرد). به عنوان خواننده، دوست دارین مقاله به چه سؤالاتی جواب بده؟ ممکنه هنوز جواب این سؤال رو ندانید، اما در هر صورت سؤالات خود رو فهرست کنین؛ در قدم بعد به جستجوی جوابای این سؤالات خواهید پرداخت.

گام۳: تحقیق کنین

چیجوری مقاله بنویسیم؛ ارائه نکاتی کاربردی در مقاله نویسی آموزشی

یکی از راه ها واسه اینکه ببینیم که چیجوری مقاله بنویسیم، تحقیق کردنه. تحقیق به مقاله صحت و اعتبار می بخشه. اطلاعاتی که می تونین واسه نوشتن مقاله استفاده کنین عبارتند از:

 • آمار و ارقام
 • نقل قولای افراد سرشناس
 • تعاریف
 • حکایات (منظور حکایات کوتاه و گویا درباره خود یا افراد دیگر)
 • نقل قولا و مثالایی از افرادی مثل خوانندگان مقاله یا از کتابای شناخته شده ی اون موضوع
 • ارجاعات از بقیه رسانه ها (فیلم، تلویزیون، رادیو)
 • وسیله ها، منابع یا اجناس سودمند (اگه زیاد باشن، به فکر ایجاد یک نوار بغل دستی باشین)
 • ارجاعات به جایا یا رویدادهای محلی (اگه انتظار مقاله محدود به یک منطقه خاص باشه)

هر چیزی که واسه تحقیق لازم دارین رو جمع آوری کنین و در یک پوشه، چه فیزیکی و چه الکترونیکی، قرار بدین. فراموش نکنین که منابعِ همه این تحقیقات رو در اختیار داشته باشین تا واسه تایید اعتبار، اونا رو در اختیار ویرایشگر قرار بدین. ممکنه بخواهید اول به جمع آوری اطلاعات بدین و بعد اونا رو غربال کنین یا فقط تا وقتی که به نظرتون کافی باشه به جمع آوری اطلاعات ادامه بدین. در هر صورت راه حلِ جمع آوری اطلاعات، به خودتون و سبک کارتون مربوط می شه.

قدم ۴: پیش نویس معتبر تری بنویسین

چیجوری مقاله بنویسیم؛ ارائه نکاتی کاربردی در مقاله نویسی آموزشی

مخاطب تون رو در نظر بگیرین و با استفاده از اطلاعاتِ پشتیبانی که جمع آوری کردین پیش نویس موثقتری بنویسین. بعضی وقتا در قدمای ۲ و ۳ ممکنه به این نتیجه برسین که باید از اول یک پیش نویس تازه رو آماده کنین. یا ممکنه بخواهید نوشته های فعلی رو بازبینی کنین تا لحن گفتاری بهتری با مخاطب خود داشته باشین.

این دفعه که پیش نویس رو می خونین، از خود بپرسید: این نوشته به کار میاد؟ بیشتر از اندازه کلی، سطحی، کسل کننده، مبهم یا پرشکاف نیس؟ اگه اینطوره، از نشریات مورد علاقه خود الگو بگیرین. نویسندگان این نشریات از چه تکنیکایی که شمام می تونین به کار بگیرین، استفاده می کنن؟

قدم ۵: مقاله خود رو مشخص تر بنویسین

چیجوری مقاله بنویسیم؛ ارائه نکاتی کاربردی در مقاله نویسی آموزشی

مقاله رو چند بار مرور کنین تا مطمئن شید که همه قدمای مراحلِ نوشتن مقاله رو طی کردین. مقاله باید کامل باشه. شما می خواید که مخاطب با خوندنِ کلِ مقاله بتونه با کم ترین هزینه واسه شب عید شام درست کنه، در فوتبال یک تکل فوق العاده بزنه یا بهترین جای واسه اقامت رو پیدا کنه.

اگه داستان مقاله شما در جهتای مختلفی حرکت می کنه، به کمک عناوین فرعی مقاله رو به نکات کلیدی کوچیک تر تقسیم کنین. ترکیب کردن اطلاعات پیچیده و تقسیم اون به قدمای کوچیک تر به ویژه در نوشتن آنلاین مهمه، و به شکل چاپی هم متداوله.

قدم ۶: بخونین، بازبینی کنین، تکرار کنین

چیجوری مقاله بنویسیم؛ ارائه نکاتی کاربردی در مقاله نویسی آموزشی

پیش نویس مقاله خود رو با صدای بلند واسه یکی از دوستان خود بخونین. بعد، از اون یه سری سؤال بپرسید: اون متوجه مطلب شد؟ چیزی از قلم افتاده؟ مطلب دیگری وجود داشت که اون مایل به دانستن اون باشه؟ اون می تونه به روشای اشاره شده در مقاله بکنه؟ با تو ذهن داشتن پیشنهادات اون، بهترین تصمیم ممکن رو درباره تغییرات مورد نظر خود در پیش گرفتن کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری مهارت تصمیم گیری در کودکان رو تقویت کنیم؟

سؤالات زیر می تونن به شما در یافتن اشتباهات یا از قلم افتادگیا کمک کنه:

 • شما به اندازه کافی درباره ترکیبات/ منابع لازم واسه انجام فعالیت مورد نظر در مقاله به خواننده توضیح دادین؟
 • همه قدمای مهم رو تحت پوشش قرار دادین؟
 • ترتیب مراحل مقاله منطقیه؟
 • از کلماتی که نشون دهنده ی پشت سر هم باشن مثلِ «در اول، بعد از اون، بعد» استفاده کردین؟
 • به خواننده در مورد مشکلات ممکن اخطار دادین؟

بازنویسی کنین، بلند بخونین، بازنویسی کنین، بعد بلند بخونین و بازنویسی کنین، یک کمک یک دوستِ منتقد اشکالات ممکن رو پیدا کنین و تنها وقتی که از مقاله خود احساس رضایت پیدا کردین، اونو به همراه یک نامه ی پوششی به یک انتشارات مناسب بفرستید.

نکات تکمیلی واسه نوشتن یک مقاله خوب

چیجوری مقاله بنویسیم؛ ارائه نکاتی کاربردی در مقاله نویسی آموزشی

۱. واسه نوشتن یک مقاله خوب، اول موضوع مورد نظر خود رو انتخاب و درباره محدوده کار خود تصمیم گیری کنین. (موضوع باید به اندازه کافی کوچیک باشه و محدوده اون باید به روشنی ترسیم شده باشه.)

۲. در مورد موضوع، یک تحقیق مفصل و جدی بکنین. (مطمئن شید که هیچ مطلبی رو از قلم نینداخته اید.)

۳. رسالها، مقالات و کتابای مربوط به موضوع خود رو بخونین تا با همه حولوحوش مربوط به موضوع آشنا شین. (میزان درک و دریافت شما از مطالبی که خوندین، تعیین کننده ی کیفیت مقاله شما هستش.)

۴. اگه موضوع شما هنوز وسیع و کلیه، طبق مطالبی که خوندین اونو بازبینی کنین و تا جای ممکن کوچیک تر کنین. (محدود نکردن موضوع به این معناست که شما می خواید یک مطلب سنگین با یک روش نوشتاری معمولی بنویسین.)

چیجوری مقاله بنویسیم؛ ارائه نکاتی کاربردی در مقاله نویسی آموزشی

۵. واسه نوشتن مقاله برنامه داشته باشین. (نوشتن بدون داشتن برنامه، بی فایده س. برنامه، نقشه راه شما هستش.)

۶. علم و اطلاعاتی رو که خونده و جمع آوری کردین، طبقه بندی کنین.

۷. اطلاعات نامرتبط رو دور بریزین.

۸. طبق برنامه، شروع به نوشتن مقاله کنین. (منتظر چیزی واسه الهام گرفتن نباشید. به محض شروع نوشتن، الهام خواهید گرفت.)

۹. مقاله خود رو به زبانی ساده، روشن و قابل فهم بنویسین. (استفاده از زبون پرتکلف، کلمات مبهم و جملات طولانی از ویژگیای یک مقاله خوب به حساب .)

۱۰. افراد از همه سنای باید بتونن خیلی راحت ادعاها، هدف و جملات شما رو بفهمن.

چیجوری مقاله بنویسیم؛ ارائه نکاتی کاربردی در مقاله نویسی آموزشی

۱۱. باید منظور شما از اصطلاح، مفاهیم و کلماتی که در مقاله به کار می برین مشخص باشه. (جدا از اینکه نوشتن مقاله، یک کلمه نامه ی معمولی و تخصصی در کنار خود داشته باشین. بزرگ ترین خطری که یک مقاله با اون روبرو می شه، استفاده ی اشتباه و نا به جا از اصطلاحات و مفاهیمه. از اصطلاحات تخصصی بیشتر از حد استفاده نکنین چون که حواس خواننده رو از مقاله پرت می کنه. اصطلاحات نتیجه، چارچوب، کلید و خلاصه علم هستن. به اندازه از اونا استفاده کنین.)

۱۲. در بخش مقدمه، هدف اصلی مقاله و نتیجه ای که می خواید بهش دست پیدا کنین رو به روشنی بنویسین.

۱۳. اولین جمله هر پاراگرف رو به ایده ی اصلی اون پاراگرف اختصاص بدین.

۱۴. مراقب باشین که مقاله شما اشتباهات املائی نداشته باشه. بعد از پایان کار نوشتن مقاله، از اون پرینت بگیرین و یک نگاه خلاصه بهش بندازین تا خطا و اشتباهات احتمالی رو پیدا کنین.

چیجوری مقاله بنویسیم؛ ارائه نکاتی کاربردی در مقاله نویسی آموزشی

۱۵. طول یک مقاله خوب به اندازه. هرگونه کلمه یا حتی جمله نامربوط رو حذف کنین. مقاله خوب بدونِ هرگونه کلمه، جمله، پاراگراف یا اطلاعات غیرضروریه.

۱۶. جمله یا اطلاعاتی که به شما تعلق ندارن رو با برگشت به پانویس یا پرانتز نقل کنین. (هرچه ارجاعات مقاله بیشتر باشه، مقاله منطقی تر هستش. ارزش یک مقاله در مقالات و مطالبی پنهون که اون مقاله به اونا برگشت می ده.)

۱۷. در مورد بخش نتیجه گیری مقاله خود یک تحقیق ویژه انجام بدین. (نتیجه گیری خلاصه مقاله نیس. بلکه بخشیه که دری رو می گشاید، چیزی رو آزمایش می کنه و مشارکت شما رو در دنیای ایده ها و دنیای آکادمیک به نمایش می ذاره.)

۱۸. همونجوریکه یک مقدمه خوب سطح علم شما رو نشون می ده، نتیجه گیری هم نفوذ شما به آینده یا یعنی افق دید شما رو به نمایش می ذاره.

۱۹. یک مقاله خوب، تکراری از مقالات گذشته نیس. عوضش متنی علمیه که باعث شروع کارای تازه، ایجاد انگیزه و مشارکت بقیه می شه.

۲۰. بعد از تکمیل مقاله، اونو کمه کم به ۳ نفر (یا در صورت امکان ۵ نفر) از افرادی که به علم و نقطه نظر اونا اعتماد دارین بفرستید و از اونا بخواهید که مقاله شما رو نقد کنن. بعد طبق نقدهای اونا، مقاله رو ویرایش کنین و بارها اونو بخونین تا از صحت اون مطمئن شید. اون وقت اونو واسه نشریات مربوط به زمینه فعالیت خود ارسال کنین.

منبع : writersdigest.com thepenmagazine.net

شغلی رو انتخاب کن که عاشق اون هستی، اون وقت حتی یک روز هم در زندگیت مجبور بخای بود کار کنی


۴۰۰۰۰تومن


۲۰۰۰۰تومن

دسته‌ها: آموزشی