تا به حال متوجه شدین بعضی از مشکلاتی که در روابط بین فردی یا کاری تجربه می کنین، تکرار می شن؟

مثلا کسی که در گذشته بحثای ناجوری با همکارانش داشته، می تونه توقع داشته باشه که در آینده هم با دعواهای مشابهی روبرو شه. صرف نظر از اینکه شاید این جنگا در یک محیط کاری متفاوت باشن و موضوع اصلی بحثای جور واجور، یه جوره، اون فرد در ایجاد رابطه درست با همکارانش مشکل داره.

این فقط یک مثاله، اما خیلی از ما اشتباهات مون رو تکرار می کنیم تا اینکه آخرسر احساس ناامیدی می کنیم و فکر می کنیم این اتفاقا به خاطر شخصیت مشکل دار ماست و کاری از دست مون برنمی آید.

ناتوانایی یا ضعف در حل مسئله، زندگی شما رو تحت اثر قرار می ده

میزان خوشحالی و موفقیت ما در زندگی تا حد زیادی به توانایی ما در حل مسئله بستگی داره. اگه مشکلات رو حل نشده باقی بذارین ممکنه به شکلای زیر ضرر کنین:

  • در تعاملات بین فردی مشکلات خیلی زیاد، پیچیده و مبهمی هست. اگه مهارت حل مسئله نداشته باشیم، به سختی می تونیم سوءتفاهما رو در ارتباطات از بین ببریم و با دور و بریا مون رابطه نزدیکی برقرار کنیم.
  • ما در محیط کار یاد می گیریم از عهده ی شکلای جور واجور مشکلات غیرمنتظره برآییم. اگه به دنبال راهکارهای جدید نباشیم، کارکرد ما کم کم ضعیف میشه و با تجمع مشکلات، احساس ناتوانی می کنیم.
  • ما معمولا از دست دادن سلامت ذهنی خود رو به تجربه های شخصی بد یا عوامل ژنتیکی نسبت میدیم اما ناتوانی در شکست دادن مشکلات زندگیه که به سلامت ذهنی ما آسیب می زنه. طبق یک مطالعه در سال ۱۹۸۳، محققان به این نتیجه رسیدن افرادی که توانایی کمتری واسه کنار اومدن با مسائل و مشکلات بین فردی دارن، بیشتر با استعداد افسردگی هستن.

دلایل ضعف در حل مسئله چیه؟

مهارت حل مسئله مثل بقیه مهارتای زندگی باید تقویت شه. واسه اینکه در این مهارت قوی شیم، باید با راه و روش درست و مناسبی اونو تمرین کنیم. متأسفانه خیلی از ما متوجه اشتباهاتی که در زمان حل مسئله انجام دهنده میشیم، نیستیم. از دلایل ضعف در حل مسئله میشه به موارد زیر اشاره کرد.

۱. اشتباه گرفتن نشونه ها با دلایل واقعی مشکلات

بیشتر ما بیشتر انرژی خود رو واسه کنار اومدن با نشونه های مشکل صرف می کنیم، بدون اینکه دلیل واقعی اونو درک کنیم. واسه شناخت دلایل ریشه ای یک مشکل، باید اولین نتیجه گیری ذهن خود رو به رقابت بکشیم و سؤالات درست بپرسیم تا در آخر بتونیم بالاتر از مشکل رو ببینیم.

۲. جست وجوی راه حلای سریع به جای راهکارهای مؤثر

ما بیشتر تمایل داریم واسه مشکلات راه حلای سریع پیدا کنیم. این کار باعث می شه اولین راه حل ذهن خود رو بدون توجه به رابطه دلیل و معلولی پشت مشکل، باور کنیم. به همین دلیله که ما خیلی کم به هسته ی مشکلات می رسیم و بیشتر راهکارهای غیرمؤثر رو انتخاب می کنیم.

۳. تکیه ی بیشتر از حد به علم خود

در آخر ما مهارت حل مسئله ضعیفی داریم چون بیشتر از حد به علم مون تکیه می کنیم. یک تصور غلط اینه که هرچه بیشتر بدونیم، توانایی بیشتری واسه شکست دادن مشکلات داریم. اما واقعیت اینه که علم محض، ما رو به افرادی بامهارت در مورد ی حل مسئله تبدیل نمی کنه و چیزی که بهش احتیاج داریم مهارتای تفکر منطقیه که به ما امکان می ده منتقدانه و خلاقانه فکر کنیم.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری مشکلات رو حل کنیم

چیجوری مهارت حل مسئله رو تقویت کنیم؟

چیجوری مهارت حل مسئله رو در خودمون افزایش دهیم؟ آموزشی

به خاطر تقویت مهارت حل مسئله، هنگام روبرو شدن با هر مشکلی در زندگی باید ۴ قدم زیر رو دنبال کنیم:

۱. تعریف مشکل

اولین و مهم ترین قدم، شناسایی دلیل ریشه ای مشکله. یکی از مؤثرترین رویکرها، پرسیدن «۵ به چه دلیل» است که «ساکیچی تویودا» در ده ۱۹۳۰ مطرح کرد. تویودا می گه پرسیدن سؤال «به چه دلیل» واسه ۵ مرتبه به ما کمک می کنه تا بتونیم اصل مشکل رو بهتر تشخیص بدیم.

مثلا فرض کنین مشکل شما اینه که سایت کسب وکارتان به اندازه کافی بازدید نداره.

  1. به چه دلیل بازدید در حال کاهشه؟ چون محتوای سایت واسه خوانندگان جذاب نیس.
  2. به چه دلیل محتوای سایت واسه مخاطبان جذاب نیس؟ چون با نیازها و علایق خوانندگان یکی بودن نداره.
  3. به چه دلیل محتوای سایت با نیازها و علایق خوانندگان یکی بودن نداره؟ چون ما درک مناسبی از خوانندگان نداریم.
  4. به چه دلیل درک کافی از خوانندگان نداریم؟ چون ما هیچ تحقیقی در این بخش انجام نداده ایم.
  5. به چه دلیل هیچ تحقیقی انجام نداده ایم تا خوانندگان مون رو درک کنیم؟ چون هیچ منبعی واسه تحقیق نداریم.

راه حل: جمع آوری منابع واسه تحقیق به خاطر درک نیازها و علایق خوانندگان سایت

توجه داشته باشین که ما فقط تفکر عمودی رو اجرا کردیم تا یک مشکل احتمالی رو ریشه یابی کنیم که در این مثال محتوای غیرجذاب وب سایته. اگه فکر می کنین که شاید دلیل دیگری واسه کاهش بازدید هست، باید مجموعه دیگری از «۵ به چه دلیل» رو اجرا کنین. با این روش می تونین مهارتای تفکر منطقی خود رو تقویت کنین تا فقط ظاهر مشکل رو نبینید.

۲. ایجاد گزینه ها

پس از اینکه مشکل ریشه ای رو تعریف کردیم، زمان اینه که راهکارهای ممکن رو پیدا کنیم. اینجا می تونیم به جای تفکر عمودی که در بالا یاد گرفتیم، از تفکر جانبی استفاده کنیم. یعنی به جای اینکه تموم انرژی و زمان خود رو واسه تبدیل ایده ی ساده به یک راه حل ایده آل صرف کنیم، باید کمه کم به ۱۰ راه حل احتمالی فکر کنیم و اونا رو بنویسیم.

با این کار، اون قدر زود به نتیجه نمی رسیم که انتخاب هامون رو به اولین فکری که به ذهن مون می رسه محدود کنیم، بلکه تصمیم گیری رو به تعویق میندازیم و از خلاقیت خود استفاده می کنیم تا گزینه های بهتری پیدا کنیم. گرچه این کار زمان بیشتری از ما میگیره، ولی احتمال رسیدن به راهکارهای بهتر و مؤثرتر رو افزایش می ده.

۳. آزمایش و انتخاب گزینه ها

پس از رسیدن به راهکارهای احتمالی، زمان اینه که بهترین شون رو انتخاب کنیم. واسه اطمینان از اینکه بهترین تصمیم رو می گیریم، باید جنبه های مثبت و منفی هر گزینه رو فهرست کنیم و بعد اونا رو طبق امتیازات و مشکلات با هم مقایسه کنیم. با این روش با احتمال بیشتری یک انتخاب عقلانی و مناسب دارین.

۴. اجرای راه حل

گرچه شما سه مرحله بالا رو طی کردین و عوامل بسیاری رو واسه انتخاب بهترین راه حل در نظر گرفتین، نباید امید واهی داشته باشین که راهکارتان ایده آل باشه. بهتره اول اونو عملی کنین و بعد مؤثر بودنش رو و قضاوت کنین. در این صورت راه روشن تری واسه حل مشکل تو ذهن خود دارین.

اگه می خواید با مراحل حل مسئله بیستر آشنا شید، مقالات چه جوری رو از دست ندین.

منبع : lifehack

دسته‌ها: آموزشی