مهربون بودن روشایی لازم واسه معنا بخشیدن به زندگی خود ما و البته زندگی دیگرونه. مهربون بودن به ایجاد رابطهِ بهتر و داشتن مهربانی بیشتر کمک می کنه و به ما امکان می ده به عنوان نیرویی مثبت در زندگی بقیه اثر بذاریم. مهربانی ریشهای عمیقی درون آدم داره و در حالی که بعضی ذاتا مهربانند، انتخاب همیشه با ماست که هر وقت بخوایم مهربانی رو در وجودمون پرورش دهیم. واسه اینکه بدونیم چیجوری مهربون باشیم در این مقاله، تحت سه عنوان کلی مطالبی رو با هم مرور می کنیم. بخش اول به پرورش دیدگاه مهربانانه ، بخش دوم به پرورش صفات مهربانانه و آخرش بخش سوم به تمرینای عملی پرورش مهربانی اختصاص داره.

بخش اول: پرورش دیدگاهی مهربانانه تر

چیجوری مهربون باشیم؟ آموزشی

۱. رو راست به بقیه توجه کنین

در پایه ای ترین تعریف از مهربانی میشه اونو اهمیتی رو راست دونست که نسبت به بقیه قائل هستیم. اینکه بهترینا رو واسه بقیه بخوایم، و بدونیم اونا همون خواستها، نیازها، انگیزها و حتی همون ترسایی رو دارن که خودمون داریم. مهربانی به معنای خونگرمی، جواب گو بودن، صبوری، اعتماد، وفاداری و حق شناسیه. پیرو فروچی (Piero Ferrucci)، روان دکتر و فیلسوف، مهربانی رو به عنوان راهی واسه «زندگی آسون تر» معرفی می کنه، چون مهربانی آدم رو از اسارت نگاه های منفی و احساساتی چون نفرت، حسادت، بدگمانی و بازی دادن بقیه آزاد می کنه. آخرش مهربانی به معنای اهمیتِ واقعی دادن به «تموم موجودات» است.

 • در برابر مهربانی تون چیزی مطالبه نکنین. بزرگ ترین مهربانیا همونایی هستن که با خود اجباری به همراه نمی بیارن؛ مهربانیایی که غیرشرطی و بدون توقع هستن.

۲. واسه کسب منفعت مهربانی نکنین

از مهربانیِ آلوده به فریب دوری کنین. مهربانی به معنای مؤدب بودنِ سودجویانه، بخشندگی حساب وکتاب شده و ادب و نزاکتِ تصنعی نیس. اگه کسی از مهربانی به عنوان روشی واسه بازی دادن بقیه استفاده کنه تا خواسته هاش رو تأمین کنن یا اونا رو تحت کنترل بگیره، دیگر نمیشه اسم اون رفتار رو مهربانی گذاشت. خودنمایی به اینکه فردی واسه تون مهمه در حالی که تموم مدت احساس خشم یا تحقیر نسبت بهش رو درون تون سرکوب می کنین و با گپ وگفتای از سر باز کنِ عادی بر غضب و شکست تون از اونا سرپوش می ذارین هم مهربانی به حساب نمی ره.

در آخر اینکه، مهرطلبی رو نباید با مهربانی اشتباه گرفت. مهرطلبی اون دسته از رفتارهایی هستن که واسه تسلیم شدن و آب از آب تکون نخوردن طراحی شدن. افراد مهرطلب از هر اقدام رو به جلویی در رابطه دوری می کنن چون می ترسن که نکنه اون رفتار رابطه رو نابود کنه، عوضش خشم، قهر و کینه ی خود رو درون شون نگه می دارن و احساس می کنن قربونی شدن.

۳. با خودتون مهربون باشین

چیجوری مهربون باشیم؟ آموزشی

اشتباه یه سری از آدما اینه که وقتی دارن به بقیه مهربانی می کنن با خودشون رفتار مهربانانه ندارن. ممکنه بخشی از این حالت به دوست نداشتن جنبهایی از وجودمون برگرده، اما بعضی وقتا ریشه اش در نبود شناخت از خودمونه. متأسفانه زمانی که از درون محکم نباشید این خطر هست که مهربانی هاتون رو راست نباشه که بالاتر درباره اقسام اون حرف زدیم. یا ممکنه دچار فرسودگی و سرخوردگی شید که به چه دلیل بقیه رو در اولویت قرار دادین.

 • خودآگاهی به شما کمک می کنه تا بفهمین منشأ رنج و اختلاف هاتون چیه. خودآگاهی توان روبه رو شدن با اختلافا و ناهماهنگیای درون تون رو واسه شما جفت و جور می کنه. به شما فرصت می ده روی جنبه های بد شخصیت تون کار کنین. خودآگاهی همینجوری کمک می کنه فرد از نسبت دادن جنبه های منفی خود (طی کارکرد منحرف کردن) به بقیه دور بمونه و پس فرد قدرت لازم رو واسه داشتن رفتاری مهربانانه با بقیه، درون خود پیدا می کنه.
 • زمان بیشتری صرف کسب خودآگاهی کنین و از این علم واسه مهربون تر بودن با خودتون (با یادآوری اینکه ما همه ضعفایی داریم) و بقیه استفاده کنین. اینجوری به جای اینکه اجازه بدین ترسای داخلی تون احتیاج به منحرف کردن درد و رنج رو در شما تحریک کنه به اونا رسیدگی می کنین.
 • به زمانی که واسه شناختن خودتون، نیازها و محدود کردن هاتون صرف می کنین به چشم خودخواهی نگاه نکنین. هرچه باشه این پیش زمینه مهمیه که شما رو قادر می سازه با آگاهی و قدرتی عجیب واسه مهربانی به طرف مردم برید.
 • از خودتون بپرسید که مهربانی با خود چه معنایی داره. واسه خیلی از افراد مهربون تر بودن با خودشون به معنی مشاهده و مراقبه ی گفت وگوهای داخلی و جلوگیری از افکار منفیه.

۴. مهربانی رو از مهربانان الگو بگیرین

به آدمای واقعا مهربون زندگی تون فکر کنین و اینکه چه احساسی به شما میدن. حتی فکر کردن به اونا مایه ی دلگرمی تون نیس؟ شاید به خاطر این باشه که اثر مهربانی باقی می مونه و در مواقع رو به رو شدن با سختیا به افراد دل گرمی می بخشه. وقتی فردی راهی پیدا می کنه که به شما به خاطر اون چیزی که هستین بیان محبت کنه، غیر ممکنه اینجور اعتبار و تائید با ارزشی که نصیب تون شده رو از یاد ببرین. محبت این افراد تا ابد در وجود شما به حیاتش ادامه می ده.

 • زمانی رو به یاد بیارین که مهربانی بقیه روز شما رو ساختهه. مهربانی اونا چه خصوصیتی داشته که تونسته حس خاص و مهم بودن به شما بده؟ اونا کارایی کردن که شمام بتونین اون کارا رو از صمیم دل بکنین؟

۵. مهربانی واسه سلامتی خوبه پس مهربون باشین

با در پیش گرفتن نگاه مثبت که مهربانی مثالی از اینه، سلامت روانی و شادمانی در فرد افزایش پیدا می کنه. مهربانی درباره بخشیدن به بقیه و پذیرا بودنه، مهربانی کردن احساس بهزیستی و ارتباطی رو به ما برمی گردونه که سلامت روان و وضعیت روحی مون رو بهتر کنه.

همین که مهربانی، عزت نفس ما رو بالا می بره، در عین سادگی، به خودی خود پاداشی دائمی و قدرتمنده.

۶. تمرکز بر مهربانی رو به عادت تبدیل کنین

لئو باباتا (Leo Babauta) می گه مهربانی یک عادته. عادتی که هرکی می تونه در خود پرورش بده. پیشنهاد اون اینه که به مدت یک ماه بر مهربانی تمرکز کنین. بعد از تمرین تمرکز هدایت شده، متوجه تغییرات عمیق در زندگی تون میشید. نسبت به خودتون احساس بهتری پیدا می کنین، و متوجه میشید مردم به شما واکنش متفاوتی دارن، مثل اینکه با شما رفتار بهتری دارن. چون همونجوریکه اون می گه مهربون بودن در دراز مدت با بقیه، پیرو قانونِ کارماست (یعنی مردم جواب مهربانی شما رو آخرش با مهربانی میدن.)

پیشنهادات عملی واسه تمرکز بر مهربانی:

 • هر روز واسه یک نفر کاری از سر مهربانی انجام بدین. در شروع روز تصمیمی آگاهانه بگیرین که اون عمل مهربانانه چه هستش. بعد واسه انجام دادنش زمان بذارین.
 • در مراودات خود با بقیه به ویژه با افرادی که معمولا شما رو عصبانی، پریشون یا آزرده می کنن، مهربون و مشفق باشین و صمیمی رفتار کنین. مهربانی رو به عنوان قدرت تون به کار ببرین.
 • مهربانیای کوچیک تون رو به رفتارهای بزرگ تری از مهربانی گسترش بدین. انجام کارای داوطلبانه واسه افراد نیازمند و ابتکارعمل به دست گرفتن واسه کاهش رنج بقیه نمونه هایی از این رفتارهای مشفقانه هستن.
 • واسه گسترش مهربانی دعا بخونین یا مدیتیشن کنین.

۷. با همه مهربون باشین نه فقط با اونا که «نیازمند»ان

چیجوری مهربون باشیم؟ آموزشی

دایره ی مهربانی خود رو گسترش بدین. مهربانی در بعضی شرایط کار راحت تری واسه ماست. مثلا مهربون بودن وقتی به طور ناخودآگاه دچار «مهربانی ترحم آمیز» شیم کار آسانیه. مهربانی ترحم آمیز که استفانی دوریک (Stephanie Dowrick) اونو گفته به زبون ساده به مهربانی ای گفته می شه که به مردم شدیدا نیازمند مثل بیماران، فقرا، اقشار ضعیف، و اونا که با ایده آلامون واسه محبت کردن جور هستن میگیم. مهربانی با اونا که به ما نزدیکند، چه از نگاه عاطفی مثل (اعضای خونواده یا دوستان) یا به دلایل دیگر مثل (وطن، جنس، نژاد برابر) هم کار راحت تریه تا اونا که هگل فیلسوف معروف از اونا با عنوان «بقیه» یاد می کنه. ممکنه مهربانی با کسائی که اونا رو هم پایه خود یا به عنوان «دیگری» در نظر می گیریم سخت تر باشه اما این کار ارزشش رو داره.

 • در محدود کردن مهربانی به موارد «راحت» اشکالی هست. در اینجور حالتی متوجه نمی شیم که لازمه با همه (فارغ از سطح دارایی ، ارزشا و اعتقادات ، رفتار و نگاه ، قومیت و نژاد و شباهتی که به ما دارن) با مهربانی رفتار کنیم.
 • اگه گزینه مهربانی رو تنها واسه کسائی انتخاب کنیم که از نظر ما استحقاق اونو دارن بند از سوگیری و قضاوتا ی مون باز کردیم و فقط مهربانی مشروط رو تمرین می کنیم. در حالی که مهربانی اصیل شامل حال تموم موجوداته. گرچه رقابتِ عملی کردنِ اینجور ایده ای درباره مرزهای مهربانی ممکنه بعضی وقتا نیازمند سعی باشه، هیچ وقت عمق قدرتی که واسه مهربانی اصیل در خود پیدا می کنین به پایان نمی رسه.

اگه مهربون بودن با فردی رو تنها به خاطر این به تأخیر انداختین که اون بدون حمایت یا درک شدن از طرف شما می تونه به زندگی خود ادامه بده، مهربانی گزینشی رو انتخاب کردین. مهربانی اما شامل حال همه می شه.

۸. قضاوت کردن رو به کمه کم برسونین

چیجوری مهربون باشیم؟ آموزشی

اگه واقعا دل تون می خواد مهربون باشین لازمه قضاوت تون رو کنترل کنین. به جای صرف وقت واسه انتقاد، واسه مثبت بودن و مهربانی زمان بذارین. اگه معمولا بقیه رو پر از اشکال می ببینن، آرزو می کنین که کاش می تونستن آدمای بهتری باشن، یا احساس می کنین دور و بریا تون مردمی نیازمند و گیج هستن با اینجور نگاهی مهربانی حقیقی رو یاد نخواهید گرفت. از قضاوت کردن دست وردارین و در نظر داشته باشین که شما هیچ وقت بقیه رو درک نمی کنین مگه اینکه یک روز جای اونا زندگی کنین. به جای قضاوت آدما که به چه دلیل بهتر از لحظه ای نیستن که حالا می ببینن روی مهربون بودن با اونا تمرکز کنین.

 • اگه آدم قضاوتگری باشین که به غیبت کردن علاقه داره یا فقط درباره آدمای دوروبرتان بدگویی کنین، هیچ وقت نمی تونین قید و شرطا رو کنار بذارین و به بقیه مهر بورزید.
 • مهربون بودن یعنی به جای اینکه از بقیه توقع داشته باشیم کامل و بی مشکل باشن به اونا با دید مثبت نگاه کنیم.

بخش دوم: پرورش صفات مهربانانه

چیجوری مهربون باشیم؟ آموزشی

۱. با بقیه رفتاری مشفقانه داشته باشین

«مهربون باش، چون که در زندگی هر انسانی که ملاقات می کنی جنگ سختی در جریانه.» مهمه که این جمله رو باور کنین. این جمله مربوط به افلاطون تایید می کنه هرکی در زندگی خود با رقابتا و مشکلاتی روبرو شدن. بعضی وقتا وقتی درگیر مشکلات خودمانیم یا از بقیه عصبانی شده ایم خیلی راحت این موضوع رو فراموش می کنیم. پیش از اینکه رفتاری بکنین که دیگری رو به راه منفی تحت اثر بذاره یک سؤال ساده از خودتون بپرسید: « این رفتار از سر مهربانیه؟» اگه جواب تون مثبت نیس یعنی داره به شما یادآوری می کنه که رفتار و رویکردتان رو بی معطلی تغییر بدین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری مهارت تصمیم گیری در کودکان رو تقویت کنیم؟

چیجوری مهربون باشیم؟ آموزشی

حتی زمانی که بدترین روزای خودتون رو می گذرونین به یاد بیارین که بقیه هم بلاتکلیفی، رنج، سختی، ناراحتی، ناامیدی و از دست دادن رو تجربه می کنن. اینجور کاری اصلا احساسات شما رو کم اهمیت جلوه نمی ده. بلکه موجب می شه بفهمین رفتار مردم بیشتر از سر آسیب و درد یه که متحمل شدن و نه نشئت گرفته از تمامیت وجودی شون. و این مهربانیه که کلید گذر از احساسات منفی و ایجاد رابطه با حقیقتِ داخلی آدم هاست.

۲. انتظار کمال نداشته باشین

اگه آدم کمال گرا و رقابت طلبی باشین یا با احساس اضطرار زندگی کنین بیشتر این مهربانی با خودتونه که قربونی بلندپروازیا و سرعت بالا می شه و البته قربونی ترس شما از اینکه تنبل یا خودخواه به نظر برسین. به یاد داشته باشین وقتی کارا اون طور که می خواید پیش نمی ره کمی آروم تر حرکت کنین و خودتون رو ببخشین.

از اشتباهات تون درس بگیرین نه اینکه همیشه خودتون رو سرزنش و با بقیه مقایسه کنین. از راه مهربانی نسبت به خود می تونین با نوری که مهربانی در دل تون روشن می کنه به مرور احتیاجای مردم رو هم تشخیص بدین.

۳. حضور داشته باشین

بزرگ ترین موهبت مهربانی واسه بقیه اینه که وقتی با آنهاییم در لحظه حضور داشته باشیم. یعنی بادقت به حرف هاشون گوش بدیم و توجه رو راست ای به اونا داشته باشیم. در برنامه ریزیای روزانه تون تجدید نظر کنین و از اینکه آدمی به نظر برسین که همیشه در حال دویدنه دست وردارین. حضور داشتن به معنای در دسترس بودنه و این تنها زمانی امکان داره که در حال عجله و انجام فشرده ی کارا نباشید.

 • کمتر از روشای ماشینی و مجازیِ رابطه با بقیه استفاده کنین
 • ارتباطات ماشینیِ سریع و غیرشخصی مثل پیامای تلگرام و ایمیل جای خود رو در زندگی دارن، اما تنها راه ایجاد رابطه نیستن. واسه ملاقات رو دررو با افراد یا یک تماس تلفنی زمان بذارین. به جای ایمیل نامه بفرستید و عزیزی رو با زمانی که از سر مهربانی براش اختصاص دادین تا قلم به دست بگیرین و بنویسین، غافلگیر کنین.

۴. شنونده ی ماهری باشین

در زمونه ی پرسرعت ما، که عجله و مشغولیت داشتن ارزش شناخته می شه، و قطع کردن صحبت بقیه چون خیلی سرتون شلوغه یا باید خیلی سریع جایی باشین کاری معموله، گوش دادن سخت تر از چیزیه که به نظر میاد. با این حال تکرار عبارت «سرم شلوغه.» بهونه ی خوبی واسه ترک مهربانی نیس. وقتی با کسی حرف میزنین، تمرین کنین که با همه وجودتون بهش گوش بسپارید و تا زمانی که بیان تفکرات و داستانش به اتمام برسه واقعا بهش توجه کنین.

گوش دادن بادقت، ایجاد تماس چشمی، پرهیز از هرچه ممکنه در این میونه حواس تون رو پرت کنه و اختصاص زمانی از روزتون به یک نفر، بزرگ ترین مهربانی ایه که می تونین انجام بدین. پیش از اینکه با جوابای از قبل آماده حرفی بزنین یا صحبت کسی رو قطع کنین واسه دریافت کامل چیزی که گفتن زمان صرف کنین. به دیگری نشون بدین که شرایط منحصربه فردی رو که در اون قرار داره درک می کنین و اونجا هستین که حرف هاش رو .

 • شنونده ی ماهر بودن به معنای این نیس که باید در حل مشکل هم عالی باشین. بعضی وقتا بهترین کاری که می تونین انجام بدین فقط داشتن گوشی واسه شنیدنه با علم به اینکه نمی دونین اون باید چه کاری بکنه.

۵. خوشبین باشین

چیجوری مهربون باشیم؟ آموزشی

شادمانی، لذت و قدرشناسی ای که در ذات مهربانی هست به شما امکان می ده خوبیای بقیه و دنیا رو ببینین. شما رو قادر می سازه از بین رقابتا، ناامیدیا و بی رحمیایی که می ببینن یا تجربه می کنین بگذرید و به طور همیشگی باورتون رو به انسانیت بازسازی کنین. حفظ نگاه مثبت باعث می شه کارای مهربانانه با لذت و شعف حقیقی انجام شن تا اینکه فقط کاری از آخر وظیفه باشن. شوخ طبعی موجب می شه خودتون رو بیشتر از حد جدی نگیرید و با لحظات مخالف و مخالف زندگی با ایمانی مثبت رو به رو شید.

نگاه مثبت داشتن همیشه کار راحتی نیس به ویژه اگه روز نکبت باری رو از سر کذرونده باشین. اما هر فرد با تمرین کافی، تمرکز بر نکات مثبت به جای نکات منفی، فکر کردن به اتفاقات مثبت آینده و زندگی ای که شادی اون افزون تر از غم هاش باشه، می تونه مثبت اندیشی خود رو تقویت کنه. جالب اینکه دیدن وجهِ روشن زندگی حتی یک ریال هم خرج نداره.

 • خوشبین بودن و حفظ مثبت اندیشی نه تنها تصور شما رو واسه مهربانی آماده تر می کنه بلکه واسه دور و بریا شمام لذت بخشه. اگه بیشتر زمان تون رو به شکایت کردن بگذرونین آوردن شادمانی به جمع دور و بریا تون کار سخت تری می شه.

۶. صمیمی رفتار کنین

آدمای مهربون تمایل به رفتارهای صمیمی دارن. صمیمی رفتار کردن به معنی این نیس که اونا اجتماعی ترین آدمای جمع هستن، بلکه سعی می کنن آدمای جدید رو بشناسن و به اونا احساس راحتی بدن. اگه آدم جدیدی در محل تحصیل یا کارتون می ببینن می تونین سر صحبت رو باز کنین، براش از روشای موجود اونجا بگید و حتی به دورهمیای اجتماعی دعوتش کنین. حتی اگه آدم خیلی اجتماعی ای نیستین تنها یک لبخند و ایجاد ارتباطی کوتاه بسیار کمک می کنه که صمیمی تر به نظر برسین. این مهربانی شما مخفی نخواد موند.

 • آدمایی که صمیمی رفتار می کنن مهربانند چون از بقیه انتظار بهترینا رو دارن. اونا با آدمای جدید و دوستان شون به روشی مثل صحبت می کنن، به شکل ای دوست داشتنی و مطمئن که موجب می شه بقیه احساس راحتی کنن.
 • اگه به طور طبیعی آدم خجالتی ای هستین لازم نیس خودتون رو به کلی تغییر بدین. واسه مهربون بودن با مردم می تونین به اونا توجه کنین، احوال شون رو بپرسید و نشون بدین که به اونا علاقه دارین.

۷. مؤدبانه رفتار کنین

چیجوری مهربون باشیم؟ آموزشی

گرچه مؤدب بودن به خودی خود نشونه ای از مهربون بودن نیس، ادب رو راست احترام شما رو نسبت به بقیه نشون می ده. ادب راهی مهربانانه واسه جلب کردن توجه بقیه و رساندن پیامه. راه های ساده واسه مؤدبانه رفتار کردن یعنی:

 • خواستها و جواب هاتون رو دوباره جمله بندی کنین. مثلا به جای: «می تونم این کار رو بکنم؟» بگید: «امکانش هست که این کار رو انجام بدم؟» یا به جای: «این درست نیس.» بگید: «تعجب کردم.» و به جای: «منظوم این نبود.» بگید: «بذار یه جور دیگه برات توضیح بدم.»
 • رفتاری بسیار مؤدبانه از خود نشون بدین. در رو واسه مردم باز نگه دارین.
 • رفتارهای خیلی عوامانه از خود نشون ندین، و با ناشناسا خیلی صمیمی نشید.
 • از بقیه رو راست تعریف کنین.
 • مقاله ما رو درباره اینکه چه جوری آدم باملاحظه ای باشین بخونین.

۸. شکرگزار باشین

واسه آدمای واقعا مهربون تشکر کردن کار ساده ایه. اونا هیچ کاری رو وظیفه ی بقیه نمی دونن و همیشه از اونا تشکر می کنن. اونا میدونن که چه جوری باید بگن «متشکرم» و واقعا این منظور رو دارن. اونا از نوشتن و تلفن واسه رساندن پیام تشکرشون استفاده می کنن. آدمای قدردان جدا از اینکه این وقتی کسی روزشون رو می سازه از اون تشکر می کنن به جای اینکه تنها وقتی لب به تشکر باز کنن که کار به خصوصی واسه شون انجام شده باشه. اگه عادت تشکر کردن از دور و بریا رو در خود پرورش دهیم می بینیم که مهربون تر شده ایم.

 • اگه به همه چیزای خوبی که بقیه واسه تون انجام میدن توجه کنین اون وقت واسه انجام کارای خوب واسه اونا آماده تر میشید. با آگاه شدن از اینکه چه جوری مهربانی بقیه احساسات شما رو تحت اثر قرار داده بیشتر واسه گسترش عشق در دنیا تمایل پیدا می کنین.

بخش سوم: تمرینای عملی مهربانی

چیجوری مهربون باشیم؟ آموزشی

۱. حیوانات و موجودات زنده رو دوست بدارین

دوست داشتن حیوانات و مراقبت از اونا یک تمرین عملی واسه مهربانیه. هیچی شما رو واسه مراقبت کردن از جانوران گونه های دیگر مجبور نمی کنه به ویژه در دوره ای که وسایل سلطه ی آدم بر جانوران اینطور قدرتمندند. اما هنوز توجه و احترام به یک جاندار به خاطر ارزش وجودی ای که داره نشونه ای از مهربانیِ عمیقه. احترام به طبیعتی که از باقی موندن ما حمایت کرده و ما رو پرورش می ده جدا از اینکه این که عملی از سر مهربانیه توجیه پذیر هم هست. با این نگاه به طبیعت اطمینان پیدا می کنیم مؤلفه هایی که واسه تأمین زندگی سالم به اونا احتیاج داریم رو نابود نمی کنیم.

چیجوری مهربون باشیم؟ آموزشی

 • از حیوانات نگهداری کنین. چه قبول کردن حیوان خونگی چه مراقبت از دیگر حیوانات در طبیعت مهربانی ایه که با ورود موجودی دیگر به زندگی تون واسه شما شادمانی به ارمغان میاره.
 • مسئول نگهداری حیواناتی باشین که به سرپناه موقت احتیاج دارن. به دوستان تون اطمینان بدین زمانی که حضور ندارن فردی مهربون و مراقبی خوب واسه نگهداری حیوان خونگی اونا هستین.
 • به حیواناتی که نگهداری می کنین احترام بذارین. آدم «مالک» حیوانات نیس، بلکه ما در جایگاهی هستیم که مسئول بهزیستی و مراقبت از آنهاییم.
 • واسه بهتر ساختن بخشایی از محل زندگی تون با هم محلیا همراه شید. با خونواده، دوستان یا به تنهایی به دل طبیعت برید و با دنیایی که بخشی از اون هستین رابطه صمیمانه برقرار کنین. عشق تون به طبیعت رو با بقیه شریک شید تا حس ربط داشتن با طبیعت رو در اونا بیدار کنین.

۲. با بقیه شریک شید

چیجوری مهربون باشیم؟ آموزشی

آدمای مهربون از شریک شدن با بقیه ی آدما لذت می برن. می تونین ژاکت محبوب تون، نصف خوراک خوشمزه ای که دارین یا حتی پیشنهاد ای شغلی به فردی جوون تر رو با مردم شریک شید. نکته مهم اینه که چیزی رو به اشتراک می ذارین که واقعا واسه تون مهمه نه فقط چیزی که واقعا بهش احتیاجی نداشتین. قرض دادن ژاکت مورد علاقه تون به یک دوست معنای بیشتری داره تا یک لباس کهنه ی ردکردنی که هیچ وقت قصد پوشیدنش رو نداشتین. شریک شدن با بقیه از شما آدمی بخشنده تر و درنتیجه مهربون تر می سازه.

 • به دنبال آدمایی که از چیزی که شما دارین نفع می برن بگردید. ممکنه این آدما چیزی از شما طلب نکنن اما شما می تونین پیش از اینکه خواسته شون رو به زبون بیارن نیازشون رو برآورده کنین.

۳. بیشتر لبخند بزنین

لبخند زدن یک عمل مهربانانه ی ساده س!. عادت لبخند زدن به ناشناسا یا دوستان وآشنایان رو تمرین کنین. گرچه احتیاجی نیس با لبخند دائمی و تصنعی روی صورت این طرف و اون طرف برید، وقتی به بقیه لبخند بزنین اونا در جواب به شما لبخند میزنن و حتی شده کمی لذت به زندگی شون میاره. فایده دیگر اینه که لبخند می تونه با فریب مغز باعث شه احساس شادی بیشتری از قبل پیدا کنین. با لبخند شما همه سود می برن. و در این مراحل ظرفیت مهربونی شما رشد می کنه.

لبخند زدن باعث می شه بقیه در حضورتون احساس راحتی کنن. شما رو شخصیتی نشون می ده که می شه بهش نزدیک شد و این خود راه دیگری واسه مهربون بودنه. داشتن برخوردی خوب با بقیه و حتی امتحان لبخند زدن به آدمایی که نمی شناسید راه دیگری واسه مهربون بودنه.

۴. علاقه به بقیه رو در خود رشد بدین

آدمای واقعا مهربون رو راست به بقیه علاقه دارن. مهربانی این آدما واسه به دست آوردن چیزی یا جفت و جور کردن موقعیت واسه خودشون نیس. مهربانی اونا به دلیل اهمیت واقعی ایه که واسه بقیه، شادی و سلامت اونا قائلند. واسه مهربون تر بودن سعی کنین به بقیه بیشتر اهمیت بدین و با مواظبت کردن، سؤال پرسیدن و توجه کردن به اونا این اهمیت دادن رو در عمل نشون شون بدین. می تونین از این راهکارها واسه علاقه مند شدن به بقیه استفاده کنین:

 • حال شون رو بپرسید و اینکه واقعا چه حالی دارن واسه تون مهم باشه.
 • از اونا درباره علائق، سرگرمیا و خونواده شون سؤال کنین.

دسته‌ها: آموزشی